Häxprocesserna i Torsåker

Ett program för grundskolan om 1600-talets häxprocesser, kulturarv och vår samtid

Meny

Hoppa till innehåll
  • Lektioner
    • Vad är en häxa?
    • Häxön
    • Magiska föremål och folktro
    • Min egen tidslinje
    • Tänka mot strömmen
    • Historisk slöjd
    • Häxmuseet
    • Fängelsehålan
    • Torsåkers kyrka
    • Häxberget
    • Skapa av bilder
    • Illustrerad berättelse
    • Skapa med kol
    • Orsak och konsekvens
    • Lära av historien
  • Om programmet
  • Lärarhandledning
  • Kunskapsunderlag
  • Besöka Torsåker

Tänka mot strömmen

Denna lektion är en hörförståelselektion för årskurs 7-9, där ni lyssnar på avsnitt 29 säsong 3 ur Utbildningsradions serie Tänka på mot strömmen, om Märit Jonsdotter – Det stora häxoväsendet.

Lektionsbeskrivning

Syfte

Syftet är för eleverna att jämföra händelser på 1600-talet med idag. Serien handlar främst om vad som hände i Dalarna och Härjedalen på 1600-talet, bland det som blev startskottet för Det stora oväsendet i hela landet, och de händelser som sedan gjorde att häxhysterin spred sig vidare till Ångermanland.

Genomförande

Ni lyssnar på avsnittet i klassrummet. I slutet av lektionen har ni en gemensam diskussion där fokus ligger på att jämföra det ni har lyssnat på med samtida händelser.

Målgrupp

Årskurs 7-9

Ämnen

Historia, Samhällskunskap, Svenska

Tidsåtgång

1 lektionstimme

Kopplingar till läroplanen

Årskurs 7-9
 Historia

Samhällsomvandlingar: framväxten av civilisationer och industrisamhällen

  • Tolkning av historiska källor från någon tidsperiod och granskning utifrån källkritiska kriterier. Värdering av källornas relevans utifrån historiska frågor.
  • Analys av historiebruk kopplat till någon tidsperiod, till exempel hur olika aktörer använder historia för att skapa eller stärka nationella identiteter.
Samhällskunskap

Individer och gemenskaper

  • Människors identiteter, ekonomiska resurser och möjligheter i samhället och hur dessa kan påverkas av bland annat socioekonomisk bakgrund, kön, ålder och etnicitet. Begreppen makt, rättvisa, jämlikhet och jämställdhet. Granskning av samhällsfrågor
  • Lokala, nationella och globala samhällsfrågor och olika perspektiv på dessa.
  • Kritisk granskning av information, ståndpunkter och argument som rör samhällsfrågor i såväl digitala medier som i andra typer av källor.
Svenska

Tala, lyssna och samtala

  • Olika former av samtal. Att delta aktivt, uttrycka känslor, tankar och kunskaper, lyssna, ställa frågor och föra resonemang, samt formulera och bemöta argument.
  • Att leda ett samtal och sammanfatta huvuddragen i vad som sagts.

Språkbruk

  • Språkliga strategier för att minnas och lära genom att identifiera nyckelord och föra anteckningar.

Lektionsupplägg

  • Lektionsupplägg (PDF)

Lektionsinnehåll

  • Märit Jonsdotter – det stora häxoväsendet (ljudfil)
  • Gemensam diskussion (PDF)

Widgetar
Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
Drivs med WordPress | Tema: Illustratr av WordPress.com.