Häxprocesserna i Torsåker

Ett program för grundskolan om 1600-talets häxprocesser, kulturarv och vår samtid

Meny

Hoppa till innehåll
  • Lektioner
    • Vad är en häxa?
    • Häxön
    • Magiska föremål och folktro
    • Min egen tidslinje
    • Tänka mot strömmen
    • Historisk slöjd
    • Häxmuseet
    • Fängelsehålan
    • Torsåkers kyrka
    • Häxberget
    • Skapa av bilder
    • Illustrerad berättelse
    • Skapa med kol
    • Orsak och konsekvens
    • Lära av historien
  • Om programmet
  • Lärarhandledning
  • Kunskapsunderlag
  • Besöka Torsåker

Historisk slöjd

Denna lektion handlar om den ålderdomliga textiltekniken nålbindning. Ni kan välja på att antingen bara nålbinda, eller först slöjda era egna nålbindningsnålar i trä. Här kommer ni ha många möjligheter att samtala om hushållen förr, hur hantverk och handarbete var viktiga delar i vad som krävdes för att kunna försörja sin familj, samt hur arbetsuppgifter såg ut över året.

Lektionsbeskrivning

Syfte

Syftet med lektionen är att eleverna ska lära sig en äldre handarbetsteknik, material, dess historia och användningsområden.

Genomförande

Innan ni börjar arbeta med nålbindning (i helklass eller några elever åt gången) har du som lärare en kort föreläsning om nålbindningens teknik och historia. Kopplat till lektionen finns en kort föreläsning om hushållen förr, självhushållning, arbetsuppgifter, roller i hushållet och relationen mellan trä- och syslöjd.

Målgrupp

Årskurs 4–9

Ämnen

Slöjd

Tidsåtgång

Du som lärare kan välja att låta eleverna testa tekniken i helklass under en eller flera lektioner, eller låta några elever åt gången testa tekniken. Detta beror på hur ni lägger upp er undervisning.

Kopplingar till läroplanen

Årskurs 4–6
Slöjd

Slöjdens material, verktyg och hantverkstekniker

  • Metall, textil, trä och andra material. Materialens egenskaper, användningsområden och kombinationsmöjligheter med varandra.

Slöjdens arbetsprocesser

  • Undersökande av olika materials egenskaper och användbarhet i det egna slöjdarbetet.

Slöjdens uttryck och betydelse för hållbar utveckling

  • Hantverk och slöjdtraditioner från olika kulturer som inspirationskällor för det egna skapandet.
Årskurs 7–9
Slöjd

Slöjdens material, verktyg och hantverkstekniker

  • Metall, textil, trä och andra material. Materialens kombinationsmöjligheter med varandra.

Slöjdens uttryck och betydelse för hållbar utveckling

  • Design, mode, konsthantverk och hemslöjd från olika kulturer och tider som inspirationskällor för det egna skapandet.

Lektionsupplägg

  • Om lektionen (PDF)

Lektionsinnehåll

  • Föreläsning (PDF)
  • Tälj en nålbindningsnål (PDF)
  • Nålbindning (PDF)

Widgetar
Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
Drivs med WordPress | Tema: Illustratr av WordPress.com.