Häxprocesserna i Torsåker

Ett program för grundskolan om 1600-talets häxprocesser, kulturarv och vår samtid

Meny

Hoppa till innehåll
  • Lektioner
    • Vad är en häxa?
    • Häxön
    • Magiska föremål och folktro
    • Min egen tidslinje
    • Tänka mot strömmen
    • Historisk slöjd
    • Häxmuseet
    • Fängelsehålan
    • Torsåkers kyrka
    • Häxberget
    • Skapa av bilder
    • Illustrerad berättelse
    • Skapa med kol
    • Orsak och konsekvens
    • Lära av historien
  • Om programmet
  • Lärarhandledning
  • Kunskapsunderlag
  • Besöka Torsåker

Magiska föremål och folktro

Denna lektion handlar om vad man trodde på förr, vid tiden för de svenska häxprocesserna. Lektionen kan genomföras innan besöket till Häxmuseet, där ni kommer titta få se olika föremål som föreställer sådana som man förr trodde var magiska. I den här lektionen får ni se några bilder på föremål från museer, med en kort föreläsning, och sedan kommer eleverna genomföra en uppgift där de ska para ihop bilder på föremålen med deras användningsområde och vad de kallas för.

Lektionsbeskrivning

Syfte

Syftet med lektionen är att eleverna ska få en förståelse för att människors föreställningsvärld såg annorlunda ut förr. Syftet är också att introducera ämnet till eleverna innan ni besöker Häxmuseet.

Genomförande

Lektionen genomförs genom att du som lärare håller en kort föreläsning med bildspel där du berättar om vad man trodde på förr, varför, och samtidigt visar några bildexempel. Sedan har ni en kort gemensam diskussion innan eleverna på egen hand genomför uppgiften där de ska para ihop bilder med deras användningsområde och vad de kallas för. Om du vill kan du även dela in eleverna i grupper om två eller tre för att genomföra uppgiften.

Målgrupp

Årskurs 1–6

Ämnen

Historia, Religionskunskap

Tidsåtgång

En lektionstimme.

Kopplingar till läroplanen

Årskurs 1–3
Historia och Religionskunskap

Att leva tillsammans

  • Skildringar av människors levnadsvillkor förr i tiden, till exempel i barnlitteratur, sånger och filmer. Minnen berättade av människor som lever nu.

Att leva i närområdet

  • Hemortens historia och vad närområdets platser, byggnader och vardagliga föremål kan berätta om livet där under olika tider
  • Kristendomens roll i skolan och på hemorten förr i tiden.

Årskurs 4–6
Historia

Kulturmöten och statsbildning i Norden, cirka 800–1500

  • Statsbildning och kristendomens etablerande i Norden samt konsekvenser av dessa förändringar.
  • Vad historiska källor är, till exempel arkeologiska fynd, texter, muntliga berättelser och digitalt material, och hur de kan användas för att ge kunskaper om det förflutna.

Maktförhållanden och levnadsvillkor i Norden, cirka 1500–1800

  • Vad historiska källor från tidsperioden, till exempel brev, dagböcker och kartor, kan berätta om det förflutna.
Religionskunskap

Religion och samhälle

  • Kristendomens betydelse för värderingar och kultur i det svenska samhället förr och nu.
  • Människors religiösa och livsåskådningsmässiga tillhörigheter i Sverige i dag samt hur detta har förändrats över tid.

Lektionsupplägg

  • Lektionsupplägg (PDF)

Lektionsinnehåll

  • Bildspel (PDF)
  • Bildspel (PowerPoint)
  • Föreläsning manus (PDF)
  • Lektionsuppgift (PDF)

Widgetar
Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
Drivs med WordPress | Tema: Illustratr av WordPress.com.