Häxprocesserna i Torsåker

Ett program för grundskolan om 1600-talets häxprocesser, kulturarv och vår samtid

Meny

Hoppa till innehåll
  • Lektioner
    • Vad är en häxa?
    • Häxön
    • Magiska föremål och folktro
    • Min egen tidslinje
    • Tänka mot strömmen
    • Historisk slöjd
    • Häxmuseet
    • Fängelsehålan
    • Torsåkers kyrka
    • Häxberget
    • Skapa av bilder
    • Illustrerad berättelse
    • Skapa med kol
    • Orsak och konsekvens
    • Lära av historien
  • Om programmet
  • Lärarhandledning
  • Kunskapsunderlag
  • Besöka Torsåker

Häxön

Bildkälla: Johanna Arpiainen, Votum Media

Denna lektion är en läslektion för lågstadiet som har som syfte att introducera ämnet om häxprocesserna. Boken är skönlitterär, och för skolor i Kramfors kommun finns en klassuppsättning att låna från Kramfors bibliotek.

Lektionsbeskrivning

Syfte

Att introducera ämnet om häxprocesserna för lågstadieeleverna, samt att eleverna ska öka antingen sin läsförståelse eller hörförståelse.

Genomförande

Ni kan välja på att du som lärare läser boken för klassen, eller att eleverna läser den själva. Ni inleder med en kort diskussion om vad en häxa är och om häxor finns på riktigt eller inte. Efter läsningen pratar ni om vad i boken som kan ha hänt på riktigt och vad som var påhittat. Till lektionen finns även ett korsord kopplat till boken.

Målgrupp

Årskurs 1-3           

Ämnen

Historia, Svenska

Tidsåtgång

1-2 lektionstimmar. Beroende på om du som lärare läser boken eller om eleverna läser själva. Och vilken läsnivå som eleverna ligger på.

Kopplingar till läroplanen

Årskurs 1-3
Historia

Att leva tillsammans

  • Skildringar av människors levnadsvillkor förr i tiden, till exempel i barnlitteratur, sånger och filmer. Minnen berättade av människor som lever nu.
  • Samtal om och reflektion över moraliska frågor och livsfrågor med betydelse för eleven, till exempel kamratskap, könsroller och döden.

Att leva i närområdet

  • Hemortens historia och vad närområdets platser, byggnader och vardagliga föremål kan berätta om livet där under olika tider.
Svenska

Läsa och skriva

  • Gemensam och enskild läsning. Sambandet mellan ljud och bokstav. Strategier för att avkoda, förstå och tolka ord, begrepp och texter.
  • Att återge delar av innehållet i olika texter samt resonera om budskap i texterna och jämföra med egna erfarenheter.

Texter

  • Skönlitteratur för barn från olika tider och skilda delar av världen. Sånger, muntligt berättande, bilderböcker, kapitelböcker, lyrik, dramatik, sagor och myter. Texter som belyser människors upplevelser och erfarenheter.
  • Texter som kombinerar ord och bild samt texter i digitala miljöer för barn.

Lektionsupplägg

  • Lektionsupplägg (PDF)

Lektionsinnehåll

  • Gemensam diskussion och viskleken (PDF)

Ordpussel

För att spara ordpusslet högerklicka på bilden och välj ”Spara bild som…”

Ordpussel – lättare

För att spara ordpusslet högerklicka på bilden och välj ”Spara bild som…”
Widgetar
Integritet och cookies: Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du deras användning.
Om du vill veta mer, inklusive hur du kontrollerar cookies, se: Cookie-policy
Drivs med WordPress | Tema: Illustratr av WordPress.com.